Egy autóbaleset után sok kérdés merül fel:
Mit tegyek most? Mi legyen a törött autóval? Ki fizeti a kárt? Válaszolunk a balesetekkel kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
1. Mit kell tennem először az autóbaleset bekövetkeztekor? Biztosítsa a baleset helyszínét, kapcsolja be az elakadás jelzőt és tegye ki a figyelmeztető háromszöget 50–100 méter távolságra illetve viseljen láthatósági mellényt.
Ha szükséges, adjon elsősegélynyújtást az érintett személyeknek.
Ezután gyűjtsön bizonyítékokat. Készítsen fotót a baleset helyéről és a sérült autókról . Amennyiben lehetséges keressen tanúkat és kérjen elérhetőségeket.
De ami a legfontosabb: Töltse ki a baleseti jegyzőkönyvet.
2. Mikor kell, illetve mikor ajánlott rendőrt hívnom ?
Ha személyi sérülés történt.
Ajánlott megint csak, ha bérelt illetve céges autóval történik a baleset.
Nagyobb károk esetén.
Vitás eseteknél, ahol a rendőr dönti el, hogy a közlekedési szabályok elmulasztása végett ki a felelős.
3. Ki takarít össze, mi lesz a gépjárművel?
Ha a baleset helyén minden tisztázódott, utána az autóról kell gondoskodni. Ha vontatni kell, van, hogy súlyos összeget kell fizetni érte, van, hogy kifizeti a kárt okozó biztosítója és vagyunk mi akiket hívhat és azonnal segítünk. (Természetesen ha nem klub tagunk akkor is)
Azt tudni kell fém-alkatrészek és a törött üveg eltakarítása a te dolgod. A tűzoltóság csak a súlyos baleseteknél felelős.
4. Melyik biztosítótársasággal kell kapcsolatba lépnem baleset után?
Ha a másik fél hibás 100 százalékban, akkor a biztosító teljes kompenzációt fizet.
Ha részben Te is hibás vagy, vagy a másik félnek kárigénye van, akkor erről értesítenie kell a saját gépjármű-felelősségbiztosítóját.
Ezután mindkét biztosítótársaság ellenőrzi a tényeket, figyelembe veszi az érintett felek és a tanúk által szolgáltatott információkat. Végül arról dönt, hogy ki melyik részét veszi át a kárnak. A követeléseket e felelősség mértéke szabályozza. Példa: Egy parkolóban két autó ütközik. Nehéz tisztázni ki a hibás. Itt a biztosítótársaságok gyakran 50:50-re vállalják. Ez azt jelenti: Mindenki megkapja a kár felét és egyéb kárigényeket(pl.: autókölcsönzés) A másik 50 százalékot mindenki magának fizeti.
5. Baleset után muszáj-e az autóm megjavíttatni ?
Te döntesz. Vagy megjavítatod vagy ha nem zavarnak az apróbb sérülések(karcolás, horpadás)akkor nem. Ez azt jelenti, hogy a biztosítótársaság megfizetheti Neked a szerelőműhely vagy a kárfelmérő által meghatározott költségeket. Totálkáros autó esetén a csere és a maradványérték közötti különbséget visszatérítik.
Az autónál gazdasági totálkárt állapítanak meg, ha a javítási költség meghaladja az autó tényleges értékét.